Najbolje i Najpopularnije CMS Platforme za izradu sajtova u 2025. (Uporedni pregled)

Meni

Počeli smo baš kao i mnogi od vas – isprobavajući različite CMS platforme kako bismo napravili svoje web sajtove. Pre nego što smo se odlučili za WordPress, naš tim eksperimentisao je sa svime, od Joomle i Drupala do Wixa i još desetina drugih.

Kroz godine rada na ličnim sajtovima, projektima za klijente i raznim propratnim poslovima, stekli smo duboko razumevanje šta svaka CMS platforma nudi. Iako smo uvereni da je WordPress najbolji izbor za većinu sajtova, takođe razumemo da svaki projekat ima svoje specifične potrebe.

Zato smo pripremili ovaj uporedni pregled najboljih CMS platformi. Pomoći ćemo vam da pronađete savršen izbor za vaš sajt bilo da pravite blog, poslovni veb sajt ili online prodavnicu.

Popularne CMS platforme: Često postavljana pitanja

Pre nego što pređemo na listu najboljih i najpopularnijih CMS platformi, hajde da odgovorimo na neka osnovna i često postavljana pitanja o njima.

Šta je CMS platforma?

CMS platforma (sistem za upravljanje sadržajem) je softver koji vam omogućava da jednostavno upravljate sadržajem i kreirate veb sajt.

Obično se veb stranice pišu u programskim jezicima poput HTML-a, JavaScript-a i CSS-a. Ako biste pravili sajt bez CMS platforme, morali biste da naučite te jezike i ručno pišete veliki broj linija koda.

CMS platforme rešavaju ovaj problem tako što vam omogućavaju da napravite veb sajt bez pisanja koda i bez potrebe da učite programiranje.

Koliko košta CMS platforma?

CMS platforme se naplaćuju na različite načine. Neke platforme su besplatne za korišćenje, dok druge nude samo plaćene pakete.

Imajte na umu da je, bez obzira na to da li koristite CMS ili ne, za pravljenje i funkcionisanje sajta na internetu neophodan web hosting (mesto gde se čuva sadržaj i fajlovi vašeg sajta).

Kada CMS platforma naplaćuje uslugu, to obično uključuje softver i trošak hostinga, gde se čuvaju podaci vašeg sajta.
Neke platforme nude besplatne pakete, što znači da vam omogućavaju da napravite sajt i da koristite njihov hosting bez naknade. Međutim, ovi paketi su često veoma ograničeni i restriktivni.

Poslednji tip CMS platforme su open-source rešenja. To znači da je softver besplatan za korišćenje, ali ga morate sami instalirati na hosting server po vašem izboru. U tom slučaju, plaćate samo trošak hostinga, dok CMS koristite bez ikakvih ograničenja.

Kako da izaberem najbolju CMS platformu za svoj sajt?

Evo nekoliko faktora koje treba da uzmete u obzir prilikom izbora CMS platforme:

  • Jednostavnost korišćenja: Koristite CMS koji vam omogućava lako kreiranje i uređivanje sadržaja. To obično podrazumeva interfejs za prevlačenje elemenata (drag & drop), kako biste mogli da lako dodajete različite komponente na svoje stranice.
  • Opcije dizajna: Vaš CMS bi trebalo da vam ponudi veliki izbor gotovih dizajn šablona. Takođe, trebalo bi da omogućava laku prilagodbu dizajna vašim potrebama.
  • Prenos podataka: Dobar CMS bi trebalo da vam omogući jednostavno izvoženje podataka (eksport) u slučaju da želite da pređete na drugu platformu.
  • Dodaci i proširenja: Trebalo bi da možete jednostavno proširiti funkcionalnosti sajta pomoću dodataka, bez angažovanja programera.
  • Pomoć i podrška: Kada vam je potrebna pomoć, trebalo bi da možete da pronađete pravu osobu ili zajednicu koja vam može pomoći. Birajte CMS sa velikom i aktivnom zajednicom korisnika i eksperata.

1. WordPress.org

WordPress je naš broj 1 izbor za najbolju CMS platformu.
Svi naši sajtovi su napravljeni pomoću WordPress-a, uključujući i nas sajt websajtizrada.rs – sajt koji upravo čitate. WordPress je najpopularniji CMS softver na svetu i pokreće oko 43% svih veb sajtova na internetu.

Ovde možete pročitati našu kompletnu recenziju WordPress-a.

Imajte na umu da postoji razlika između WordPress.org i WordPress.com:

  • WordPress.org je besplatan i otvorenog koda, ali mora da se instalira na izabrani web hosting server da biste mogli da počnete da pravite svoj sajt.
  • WordPress.com, s druge strane, omogućava da odmah krenete sa blogovanjem, jednostavnim kreiranjem besplatnog naloga.

Napomena: Kada govorimo o WordPress-u, obično mislimo na WordPress.org. Samo kada je potrebno, posebno naglašavamo WordPress.com.

Prednosti WordPress.org platforme

  • WordPress vam pruža fleksibilnost i slobodu da napravite bilo koji tip sajta – online prodavnicu, aukcijski sajt, članstvenu platformu itd.
  • Ne zahteva tehničko znanje ni programiranje. Block editor u WordPress-u omogućava da lako kreirate lepo dizajnirane stranice.
  • Za razliku od većine besplatnih CMS platformi koje vam naplaćuju kada pokušate da zarađujete, WordPress vam daje potpunu slobodu da unovčite svoj sajt kako god želite.
  • Postoje hiljade besplatnih i premium tema i dodataka (plugina). Možete lako dodati kontakt forme, galerije slika, dugmad za deljenje na društvenim mrežama i još mnogo toga.
  • WordPress je odlično optimizovan za SEO. Lako možete praviti SEO-friendly URL-ove, kategorije i oznake. Takođe postoji mnogo SEO dodataka koji vam pomažu da dodatno poboljšate sajt.
  • Postoji ogromna zajednica korisnika i podrške oko WordPress-a, jer je u pitanju open-source platforma.
  • WordPress nudi velike mogućnosti proširenja, zbog čega je idealan za početnike, ali i za iskusne programere.
  • Možete preuzeti sav sadržaj sajta u XML formatu, što olakšava migraciju na neku drugu platformu u budućnosti.

Nedostaci WordPress.org platforme

  • Morate sami da postavite hosting i domen, kao i da vodite računa o bezbednosti i backup kopijama.
  • Pošto WordPress nudi mnogo mogućnosti i opcija, može delovati zbunjujuće za potpune početnike. Zbog toga mnogi koriste drag & drop dodatke za izradu stranica (page builder-e) kako bi olakšali proces.

Cena

Sam WordPress ne košta ništa. Međutim, biće vam potreban:

  • Domen (oko 800rsd – 2300rsd godišnje)
  • Hosting koji podržava WordPress (obično od 300rsd mesečno)

2. HubSpot Content Hub

HubSpot Content Hub je potpuno integrisan sistem za upravljanje sadržajem (CMS) koji je posebno dizajniran za marketare i vlasnike biznisa.

Na osnovu našeg testiranja, zaključili smo da je HubSpot Content Hub najbolji izbor za one koji žele kombinaciju CMS-a i CRM-a (sistema za upravljanje odnosima sa klijentima). Ovaj sistem je izgrađen na vrhu HubSpot CRM platforme, koja uključuje sve vrste alata za marketing automatizaciju, prodaju, korisničku podršku i poslovne procese.

Ako niste ljubitelj njihovog CRM sistema, onda HubSpot Content Hub verovatno nije najbolji izbor za vas.

Prednosti HubSpot CMS-a

  • Tokom testiranja njihove CMS platforme, naš opšti utisak bio je da je HubSpot Content Hub izuzetno jednostavan za korišćenje, čak i ako nemate tehničko znanje.
  • Dopale su nam se funkcije pametnog sadržaja koje omogućavaju personalizaciju stranica prema specifičnim posetiocima ili širim segmentima.
  • Za developere, HubSpot nudi serverless funkcije, fleksibilne teme i komandne alate za brže prilagođavanje i izmene elemenata sajta.
  • Content Hub ima ugrađene bezbednosne funkcije – uključujući globalni CDN, Web Application Firewall i posvećen tim za bezbednost koji štiti sajt od DDoS napada, hakera i drugih pretnji.
  • HubSpot CMS se besprekorno integriše sa njihovim alatima za email marketing i CRM sistemom, omogućavajući jednostavno upravljanje celokupnim poslovanjem iz jednog mesta.

Nedostaci HubSpot CMS-a

  • Postoji besplatna verzija, ali ona zahteva da na sajtu imate istaknuto HubSpot brendiranje.
  • HubSpot CMS nije idealan za eCommerce sajtove. Potrebna je integracija sa eksternim rešenjima kao što su WooCommerce ili Shopify.

Cena

Starter plan, ako se plaća godišnje, košta oko 1500rsd mesečno i sadrži sve funkcije koje su vam potrebne za izradu potpuno funkcionalnog sajta.
Napredniji paketi su pogodniji za izradu složenijih web aplikacija koje zahtevaju dinamičnu personalizaciju i interne procese.

3. Joomla

Joomla je još jedna popularna besplatna i open-source CMS platforma, koja dolazi sa mnoštvom različitih šablona i dodataka (ekstenzija). Korišćenje je besplatno, ali će vam biti potreban web hosting i naziv domena. Prema našem izveštaju o udelu CMS platformi na tržištu, Joomla pokreće 1,72% svih veb sajtova.

Prvi put je objavljena 2005. godine, tako da, baš kao i WordPress, postoji već dugi niz godina. Joomla je bogata funkcijama, i mnogi hosting provajderi nude instalaciju na jedan klik. Tokom pregleda ove platforme, primetili smo da je Joomla idealna CMS platforma za programere i iskusne kreatore sajtova. Međutim, nije najbolja opcija za početnike, jer zajednica podrške nije ni približno velika kao kod WordPress-a.

Prednosti Joomle

  • Tokom testiranja, posebno nam se dopalo što Joomla nudi veliki broj funkcionalnosti. Dobar je izbor ako pravite nešto složeno ili specifično po meri.
  • Iako je Joomla posebno korisna za programere, možete je koristiti čak i ako ne želite da se bavite kodiranjem – uređivanje sadržaja je jednostavno.
  • Baš kao i WordPress, Joomla je open source i postoji dovoljno podrške iz zajednice ako se negde zaglavite.
  • Joomla se može koristiti i za vođenje online prodavnice, jer postoje dodaci koji omogućavaju eCommerce funkcionalnosti.

Nedostaci Joomle

  • Čak i najveći ljubitelji Joomle priznaju da može biti prilično komplikovana za korisnike bez tehničkog znanja. U zavisnosti od toga šta želite da postignete, možda će vam biti potreban programer.
  • Ne postoji veliki izbor dodataka. Ako ste navikli na CMS poput WordPress-a, koji ima hiljade tema i pluginova, Joomla bi vas mogla razočarati.
  • Moguće su problemi sa kompatibilnošću ako instalirate veliki broj različitih dodataka i modula.

Cena

Sama Joomla je potpuno besplatna, ali ćete morati da platite za domen i hosting koji podržava Joomla platformu.

Možda ćete takođe morati da platite dodatke kako biste dodali dodatnu funkcionalnost sajtu. U zavisnosti od složenosti projekta, možda ćete želeti da angažujete programera, što treba uračunati u budžet.

4. WooCommerce

WooCommerce je najpopularnija eCommerce platforma na svetu. Veoma je fleksibilna i laka za upravljanje.

Za razliku od većine CMS platformi koje smo opisali u ovom tekstu, WooCommerce funkcioniše kao dodatak (plugin) za WordPress. Dakle, on nije samostalna CMS platforma, već proširuje mogućnosti WordPress-a za izradu online prodavnica.

Ipak, baš kao i kod drugih CMS-ova, mnogi hosting provajderi nude WooCommerce hosting, koji omogućava brzo pokretanje online prodavnice.

Prednosti WooCommerce-a

  • WooCommerce je besplatan softver, ali da biste ga koristili, potrebno je da imate WooCommerce hosting i naziv domena.
  • Dostupan je veliki broj WooCommerce tema, koje omogućavaju da vaša online prodavnica izgleda baš onako kako želite.
  • Postoji mnoštvo WooCommerce dodataka (pluginova) koji omogućavaju proširenje funkcionalnosti sajta – od isporuke do fakturisanja.
  • Možete prodavati fizičke ili digitalne proizvode, pa čak i affiliate proizvode putem partnerskih linkova.
  • Upravljanje zalihama je potpuno integrisano, što olakšava praćenje stanja proizvoda.
  • WooCommerce dolazi sa podrškom za PayPal i Stripe plaćanja, a dodatni platni sistemi se lako mogu dodati pomoću pluginova.

Nedostaci WooCommerce-a

  • Postoji mnogo različitih opcija i podešavanja, što može biti zbunjujuće za početnike koji prvi put prave sajt.
  • WooCommerce tehnički funkcioniše sa bilo kojom WordPress temom, ali je najbolje koristiti temu koja je posebno kreirana za WooCommerce, zbog bolje podrške i funkcionalnosti.

Cena

Sama WooCommerce ekstenzija je besplatna, ali dodatni pluginovi i proširenja za vašu online prodavnicu se često plaćaju.

Takođe, moraćete da platite za domen i web hosting.

5. Drupal

Drupal je još jedno open-source CMS rešenje. Ova platforma stoji iza nekih velikih i značajnih sajtova, uključujući sajt časopisa The Economist i više univerzitetskih veb stranica.

Naše mišljenje je da je Drupal dobra opcija za programere ili za one koji mogu da angažuju programera. Posebno je koristan kada želite da napravite visoko prilagođen sajt koji treba da obrađuje veliku količinu podataka.

Prednosti Drupala

  • Dodavanje sadržaja je jednostavno. Prilagođeni tipovi sadržaja su fleksibilni i nude brojne opcije za kreiranje različitih vrsta sadržaja.
  • Dostupan je veliki broj modula koje možete dodati na sajt (slično kao pluginovi u WordPress-u).
  • Zajednica nudi podršku, slično kao kod Joomla-e i WordPress-a.
  • Upravljanje korisnicima je jednostavno, zahvaljujući ugrađenom sistemu za kreiranje korisničkih uloga i podešavanje njihovih ovlašćenja.

Nedostaci Drupala

  • Menjanje izgleda sajta i dodavanje dodatnih funkcionalnosti može biti komplikovano, posebno za početnike. Drupal nije tako user-friendly kao WordPress.
  • Većina Drupal sajtova koristi snažno prilagođene teme, koje uglavnom izrađuje programer – što može biti veoma skupo.

6. Wix

Wix je popularna cloud-bazirana CMS platforma, iako ima određena ograničenja. Često dobijamo pitanja čitalaca o tome kako da pređu sa Wix-a na WordPress, jer svaki ozbiljan vlasnik biznisa zna da je WordPress definitivno bolji izbor od Wix-a.

Po našem mišljenju, Wix može biti dobar izbor za one kojima je potrebna platforma koja je izuzetno jednostavna za početak, i koji ne mare za ograničene mogućnosti prilagođavanja.

Prednosti Wix-a

  • Wix ima „drag-and-drop“ interfejs, koji omogućava veoma jednostavno pravljenje stranica koje izgledaju baš onako kako želite. Možete kliknuti na bilo koji deo stranice i odmah početi da ga uređujete.
  • U Wix-u postoji veliki broj gotovih šablona (teme) koje možete izabrati. Svi su potpuno responzivni, što znači da izgledaju odlično na mobilnim uređajima i računarima.
  • Možete dodavati aplikacije iz Wix App Market-a, koje funkcionišu slično kao WordPress dodaci i omogućavaju dodatne funkcionalnosti sajtu.

Nedostaci Wix-a

  • Kada jednom izaberete šablon u Wix-u, ne možete ga promeniti. To može značiti da ostanete zaglavljeni sa izgledom koji nije idealan za vaš sajt.
  • Ne možete voditi online prodavnicu na Wix-u osim ako ne pređete na neki od plaćenih paketa. Čak i tada, možete prihvatati uplate samo putem PayPal-a ili Authorize.net.
  • Za razliku od open-source CMS platformi, Wix ne dozvoljava lako preuzimanje i izvoz vaših podataka. Možete izvesti blog postove (ali ne i slike), dok stranice morate ručno kopirati i nalepiti.
  • Ako koristite besplatni paket, imaćete domen sa Wix brendom i reklame na sajtu. Te reklame prihoduju Wix-u, a ne vama.

Cena

Možete koristiti Wix besplatno ako vam ne smeta da imate Wix brendirani domen i reklame na sajtu.
Plaćeni paketi nude više fleksibilnosti i počinju od 1100 rsd mesečno (plaćanje unapred za celu godinu).

Ako želite da prihvatate online uplate, morate izabrati plan koji košta 2100 rsd mesečno ili više (takođe uz godišnje plaćanje unapred).

8. Shopify

Shopify je još jedna kompletna, hostovana CMS platforma za prodaju proizvoda putem interneta. Ne morate da kupujete hosting, instalirate softver niti da se bavite ažuriranjima i backup-om.

Postavili smo test eCommerce sajt na Shopify-u i veoma nam se dopao njihov intuitivan „drag-and-drop“ interfejs. Takođe podržava prodaju u fizičkim prodavnicama, što je odlično ako imate i fizičku i online prodavnicu.

Prednosti Shopify-a

  • Možete prihvatati kreditne i debitne kartice putem integrisanog rešenja za plaćanje – Shopify Payments. Takođe je uključen i PayPal kao jedan od podrazumevanih pružalaca usluga plaćanja.
  • Dostupan je veliki broj ekstenzija i tema za Shopify. Možete kupiti aplikacije trećih strana koje omogućavaju razne funkcionalnosti u vašoj online prodavnici.
  • Ne morate prelaziti na skuplji paket ako premašite određeni iznos prodaje, kao što je slučaj kod BigCommerce-a.
  • Po našem mišljenju, najveća prednost Shopify-a je njihova 24/7 korisnička podrška putem live chata, emaila, telefona, pa čak i Twitter-a. Takođe postoji obilje dokumentacije (pisana uputstva, video tutorijali, forumi itd).

Nedostaci Shopify-a

  • Troškovi mogu postati prilično visoki, naročito ako želite da dodate veliki broj aplikacija trećih strana.
  • Možda ćete želeti da dodate neku funkcionalnost koja jednostavno nije dostupna, jer su Shopify aplikacije ograničenije u poređenju sa WordPress pluginovima.

Cena

Cenovni paketi Shopify-a su slični kao kod BigCommerce-a, s jednom važnom razlikom – Shopify vas ne primorava da pređete na skuplji plan kada ostvarite određeni nivo prodaje.

  • Najjeftiniji plan košta oko 3800 rsd mesečno.
  • Najskuplji plan je oko 40000 rsd mesečno i uključuje više naprednih funkcija.
  • Dobijate popust ako platite godišnje unapred.

Koja je najbolja CMS platforma?

WordPress.org najbolja CMS platforma i alat za izradu sajtova na svetu. Više od 43% svih sajtova na internetu koristi WordPress, i za to postoji dobar razlog. WordPress ima sve što vam je potrebno za idealnu CMS platformu. Lako se instalira, a mnoge WordPress hosting kompanije nude instalaciju na jedan klik. Funkcionalnost sajta možete proširiti na skoro svaki zamisliv način pomoću pluginova (koji funkcionišu kao aplikacije za WordPress).

Pomoću WordPress-a možete napraviti:

  • online prodavnicu
  • forum
  • LMS (sistem za online učenje)
  • sajt sa članstvom
  • aukcijski sajt
  • marketplace
  • i praktično bilo koju vrstu sajta koju možete da zamislite.

Ne postoje ograničenja šta možete da postignete sa WordPress-om. Ako vam vremenom zatreba više prostora ili brzine, lako možete nadograditi hosting prelaskom na managed WordPress hosting.

Kako da izaberete najbolji CMS za svoj sajt

U slučaju da imate još pitanja, evo odgovora na neka često postavljana:

Koja CMS platforma je najbolja za eCommerce?
Najbolja CMS platforma za online prodavnice je WordPress sa WooCommerce dodatkom. Iako su i druge eCommerce platforme dobre, verujemo da je WooCommerce najbolji izbor za većinu vlasnika prodavnica.

Koja je najbolja CMS platforma za sajt malog biznisa?
WordPress je odličan za male biznise – ima veliki izbor tema (dizajna) i omogućava korišćenje svih alata potrebnih za rast biznisa.

Mogu li da koristim CMS platformu bez domena i hostinga?
Svi sajtovi zahtevaju hosting. Nekada ga obezbeđuje sama CMS platforma (kao Blogger), a nekada ga kupujete nezavisno (kao kod WordPress.org).

Ako izaberete besplatnu platformu poput Blogger-a ili WordPress.com, možete koristiti njihov besplatni poddomen (npr. vaseime.blogspot.com), ali to ne izgleda profesionalno, pa ćete najverovatnije kasnije registrovati svoj domen.

Da li mi je potreban CMS da bih pokrenuo blog?
Da – bloging platforma je u suštini vrsta CMS-a koja vam omogućava lako objavljivanje sadržaja. Postoji mnogo platformi za blogovanje.

Koji je najbolji CMS za napredne korisnike?
Zbog toga što je WordPress open-source softver, često ga biraju napredni korisnici i web developeri.

Iako je WordPress veoma pristupačan početnicima, poseduje snažan API za napredne prilagodbe.
Napisano je u PHP jeziku, ali se frontend lako prilagođava i može se koristiti i u „headless“ varijantama sa JavaScript framework-ovima.

WordPress se može optimizovati za:

  • skaliranje na enterprise nivo
  • višejezičnu funkcionalnost
  • i praktično sve što vam je potrebno za bilo koji tip sajta.

Nadamo se da vam je ovaj članak pomogao da bolje razumete koje su najbolje CMS platforme.

Autor teksta:

Treba ti sajt? Imate pitanje za mene?

Ako vam je potrebna pomoć oko izrade sajta ili imate bilo kakvo pitanje vezano za vaš online projekat, slobodno me kontaktirajte.

Ovde sam da vam pružim profesionalnu podršku i odgovorim na sva vaša pitanja.

Hajde da zajedno kreiramo rešenje koje odgovara vašim potrebama i ciljevima!

Šta je web dizajn?

U današnjem digitalnom vremenu, web sajt je postao osnova svakog ozbiljnog poslovanja. Bez obzira da li prodajete proizvode, nudite usluge ili jednostavno gradite svoj brend

Pročitaj više »